Anasayfa » Gelecek Vadeden Girişimler Kitabı Yayınlandı

Gelecek Vadeden Girişimler Kitabı Yayınlandı

Yazar GirişimUP

Ahmet Sefa Bir ve Şerafettin Özsoy tarafından yazılan Gelecek Vadeden Girişimler: 7 Vaka Çalışması, 7 Girişim Hikâyesi Kitabı Optimist yayınlarından çıktı. Kitapta 7 başarılı girişimin hikayesi ele alındı ve her biri birer vaka çalışması şeklinde detaylı çalışıldı. Böylelikle okuyucular sadece girişimcilerin başarı hikayesini değil aynı zamanda girişimlerin iş modellerini de detaylı analiz etme imkanı bulacaklar.

Bu kitap yazarların uzun zamandır düzenledikleri girişimcilik programları ve yarışmaları sayesinde ortaya çıktı. Bu programlar ve yarışmalar sayesinde yazarlar yüzlerce başarılı girişim ve girişimci ile  birlikte çalışma tecrübesinden yola çıkarak bu girişimlerin hikâyelerinin kamuoyunda daha fazla duyulmasının çok faydalı olacağını, birçok girişimci adayının bu ilham verici hikâyelerden faydalanabileceğini düşündüler. Bu nedenle bu girişimlerden yedisini özenle seçip hikâyelerini okurlarla buluşturmaya karar verdiler.

Kitapta yer alan girişimler özenle seçildi. Bu girişimlerin hepsi daha önce yatırım alma başarısını da gösteren, yenilikçi ürün ve hizmetleriyle dikkat çeken girişimlerdir. Kitapta şu girişimlerin vaka çalışmalarına yer verilmiştir: Albert Health, Carrtell, Fazla, Kidolog, Kybele’s Garden, Livad ve Nara.

Kitaba iş ve akademi dünyasından birçok isim de yazılarıyla katkı verdi. Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu ve Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen kitaba önsözleriyle katkıda bulunurken, Dr. Adem Akkaya, Ahmet Saygın Baban, Hüseyin Karslıoğlu, Mustafa Ulus, Ayşegül Özkavukcu, Dr. Hüseyin Güler ve Alim Küçükpehlivan da her vaka çalışmasının ardından tecrübe dolu değerlendirmelerini yazdılar.

Kitabın amacı sadece girişimlerinin hikâyelerini okuyucuyla buluşturmak değil, her bir girişimi birer vaka çalışması olarak ele alıp enine boyuna inceleyerek okurlara daha fazla deneyim kazandırmak. Girişimcilerin hikâyesini anlamak için sorulan sorular dikkatlice incelenirse bu soruların aslında girişimlerin iş modeli kanvasını ve dokuz yapıtaşını ortaya çıkarmaya yönelik olduğu anlaşılabilir. Kitabın eğitim kurumlarında ve üniversitelerde, özellikle de girişimcilik dersi veren işletme fakültelerinde yardımcı ders kitabı olmasına yönelik bir amaç da bulunuyor. Bu nedenle dersi veren akademisyenlerin ve öğrencilerin vaka çalışmasını derslerde ve ödevlerde kullanabilmeleri için her girişim vakasının sonuna tartışma soruları eklendi.

Kitap Optimist Yayınevi web sitesi üzerinden satışa çıktı. Yakın zamanda Türkiye’deki birçok online satış mağazası ve kitap satış noktalarında da satışa çıkacak. Kitaba ulaşmak için: https://optimistkitap.com/kitap/gelecek-vadeden-girisimler/

İlginizi Çekebilir