Anasayfa » Yabancı Yatırımcı Türk Girişimlerin Peşinde: İstanbul Dünya’da 1.Sırada

Yabancı Yatırımcı Türk Girişimlerin Peşinde: İstanbul Dünya’da 1.Sırada

Yazar GirişimUP

Küresel girişimcilik araştırmaları yapan Startup Genome tarafından hazırlanan “2023 Küresel Startup Ekosistemleri Raporu” yayınlandı. Yayınlanan rapora göre dünya genelinde yaşanan ekonomik durgunluk teknoloji girişimlerine yönelik yatırımları da azaltmış durumda. Fakat raporda yaşanan bu resesyonun startup’lara yatırım yapmak için yabancı yatırımcı açısından çok uygun bir fırsat sunduğuna da dikkat çekiliyor.

İstanbul 1.Sırada

Şehir bazlı değerlendirmelerde ise İstanbul girişimcilik ve inovasyon açısından Dünya’nın en başarılı şehirlerden birisi olarak çıktı. Güçlü Erken Aşama Ekosistemler sıralamasında İstanbul listenin 1.sırasına oturdu. İstanbul’un birinci olduğu listede ikinci Barcelona, üçüncü Estonya, dördüncü Madrid beşinci ise Dubai oldu. İstanbul’da son bir yılda 600’e yakın erken aşamadaki girişime yatırım yapılması raporda özellikle vurgulanıyor. Ayrıca Dream Games’in 2021’de A Serisi turunda 50 milyon dolar toplaması ve Ace Games’in 2022’de erken aşama finansmanında 33 milyon dolar toplaması ile oyun sektörü bu başarının büyük bir kısmını oluşturuyor. Ayrıca İstanbul, erken aşama fonlama ve yatırımcı faaliyetinin ölçüldüğü “Fonlama” kategorisinde en iyi ilk 35 küresel ekosistem ve en iyi ilk 10 Avrupa ekosistemi içerisinde yer aldı.

Ahmet Sefa Bir ve Şerafettin Özsoy: “Yabancı Yatırımcıların Gözdesiyiz”

Türk girişimcilik ekosisteminde girişimcilerle yatırımcıları buluşturan tek platform olan in4startups yatırım ağı kurucuları Ahmet Sefa Bir ve Şerafettin Özsoy ise raporda ortaya çıkan sonuçlarla ilgili şu değerlendirmede bulundular: “Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde girişimcilik büyük bir hızla gelişiyor. Bir yandan nitelikli girişimlerin sayısı artarken diğer yandan da teknoloji girişimlerine yatırım yapmak isteyen yatırımcıların sayısı hızla artıyor. Ayrıca Türk girişimcilerinin başarısından dolayı birçok ülkeden yabancı yatırımcılar platformumuza üye olup Türk girişimcilere yönelik yatırım taleplerini iletiyorlar. Bu açıdan yabancı yatırımcıların gözdesiyiz.”

Türkiye’nin Gelecek Vadeden Girişimleri Belirleniyor

İn4startups yerli ve yabancı yatırımcıların yatırım yapacakları girişimleri bulmalarına her yıl düzenledikleri “Gelecek Vadeden Girişimler” Yarışmasıyla destek oluyorlar. Yarışmaya Türkiye’nin her yerinden başvuru alınıyor. Yarışma başvuran girişimler ön değerlendirmeden geçtikten sonra iş ve akademi dünyasının önde gelen isimleri tarafından değerlendiriliyorlar.

Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak sadece Gelecek Vadeden Girişimler değil aynı zamanda girişim dostu kurumlar ve yöneticiler de belirlenecek. Ayrıca kurumlara ve yöneticilere Sürdürülebilirlik Özel Ödülleri verilecek.

Bu yılki Gelecek Vadedenler Yarışması’nda girişimciler, 15 farklı kategoride mücadele edecek ve girişimlerini tanıtma fırsatı yakalayacaklar. Her bir kategori, kendi özel ödüllerine sahip olacak ve en iyi girişimler jüri değerlendirmesi ile belirlenecek.  Yarışmanın başvuruları açılmış olup 30 Eylül’e kadar devam edecek.

Yarışmanın ödül töreni Aralık ayında düzenlenecek Startup Yatırım Zirvesi’nde gerçekleştirilecek. Yarışmada dereceye giren girişimler yatırım dünyasının önde gelen yatırımcılarına yönelik sunum yapacaklar ve bire bir görüşmelerde yaparak yatırımcılarla bir araya gelecekler.

Yarışma başvurusu ve detaylar için https://gelecekvadedenler.com/ sitesi ziyaret edilebilir.

İlginizi Çekebilir