Anasayfa » Asya Ventures’tan CoolREG’e 7,2 Milyon TL Yatırım

Asya Ventures’tan CoolREG’e 7,2 Milyon TL Yatırım

Yazar GirişimUp

Yakın zamanda Ahmet Sefa Bir ve Şerafettin Özsoy tarafından kurulan Asya Ventures ilk yatırımını yaptı. Asya Ventures iklimlendirme teknolojileri geliştiren CoolREG’e 72 milyon TL değerleme üzerinden %10 hisse karşılığı 7,2 milyon TL yatırım yaptı. Yatırım imza töreni Başakşehir Belediyesi ev sahipliğindeki Startup Yatırım Zirvesi’nde gerçekleştirilirken imza törenine Başakşehir Belediye Başkanı Yasin KARTOĞLU, CoolREG Kurucusu Bülent Kula, Asya Ventures kurucuları Ahmet Sefa Bir ve Şerafettin Özsoy, Asya Ventures yatırımcılarından Emre TONKUŞ ve Melih SINIRCI da katıldı.

CoolREG ısıtma soğutma sistemleri ve elektrik üretimi konularında yenilenebilir enerji kaynakları (biokütle, jeotermal, güneş enerjisi) ve endüstriyel atık ısı kaynaklarını kullanarak ORC teknolojisini özgün türbin teknolojisiyle uygulayarak tasarımını üretimini ve bakımlarını yapabilen Türk firmasıdır. CoolREG’in en önemli farkı kendi geliştirdiği ve patentini aldığı türbin teknolojisinde yatıyor. Bu açıdan global rekabet gücüne sahip bir girişim olma özelliğine de sahip.

CoolREG 2023 yılı içerisinde Başakşehir Belediyesi Living Lab kuluçka merkezine dahil olup in4startups tarafından yürütülen Sürdürülebilirlik ve Yatırım Hızlandırma programlarına katılmıştı. Hızlandırma programlarını başarılıyla tamamlayan CoolREG, Başakşehir Belediyesine ürün satmak için de görüşmelere başlamıştı.

CoolREG yurtdışı açılımına Almanya üzerinden başlamayı planlıyor. Özellikle de Almanya’nın Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle yaşadığı doğalgaz krizi nedeniyle doğalgaza bağımlı olmayan iklimlendirme teknolojilerini önceliklendirmesi ve teşvik vermesi CoolREG için büyük bir genişleme fırsatı olarak duruyor. Bu açıdan NRW Global Business Türkiye yetkilileriyle Almanya’ya açılım için işbirliği görüşmeleri de başlamış durumda.
CoolREG’in 2.yatırım turunun da çok yakın zaman içerisinde gerçekleştirilmesi hedefleniyor. 2.yatırım turu için belirlenen hedefler tutturulduğu takdirde yeni tura katılmak için hem Asya Ventures hem de 2 bireysel yatırımcı daha şimdiden commitment (taahhüt) vermiş durumda. Başakşehir Belediyesi de kendi kuluçka merkezi girişimcisi olduğu için CoolREG’ten kendi binalarındaki iklimlendirme çözümleri için ürün alımı yaparak 2.yatırım turunu hızlandırmada destek olmak istiyor.

Asya Ventures Yatırım Stratejisi

Asya Ventures yatırım yapmayı hedeflediği girişimlerde şu kriterleri arıyor:

  • Şirketleşmiş, ürünleşmiş ve en az 1 fatura kesmiş seviyede olmak
  • Güçlü bir teknolojiye sahip olmak
  • Güçlü teknolojisini patent vb. fikri mülkiyet haklarıyla koruma altına almış olmak Yurtdışına açılma potansiyeline sahip olmak
  • Yatırımcı kulübündeki yatırımcıların şirketlerine ürün/hizmet satma potansiyeline sahip olmak veya onlarla işbirliği geliştirme potansiyeline sahip olmak
  • Bilişim teknolojileri, kimya, makine, gıda sektörlerine öncelik hakkı

Yatırım Süreci Nasıl İlerliyor?

Girişimci başvurusu öncelikle genel değerlendirme kriterlerine göre ön elemeye tabi tutuluyor. Bu açıdan sadece olumlu başvurulara geri dönüş yapılıyor. Ön değerlendirmeyi geçen girişimlerle bir online görüşme yapılıyor. Bu aşamadan sonra girişim değerlendirme hizmetlerinin alındığı in4startups tarafından sağlanan girişim analizleri ve değerleme raporu çıkarılıyor ve buna göre Asya Ventures’ın girişime yapacağı yatırım tutarı ve karşılığında talep ettiği hisse oranı belirleniyor. Daha sonra da girişimcilerle mutabık kalınarak yatırım turu için gerekli resmi süreçler hızla yürütülüyor.

İlginizi Çekebilir