Anasayfa » Asya Ventures Kuruldu

Asya Ventures Kuruldu

Yazar GirişimUp

Girişimcilik ekosisteminde yatırım fonları arasına yeni bir oyuncu daha katıldı. Gelecek vadeden girişimlere yatırım yapmak amacıyla Ahmet Sefa Bir ve Şerafettin Özsoy tarafından Asya Ventures kuruldu. Asya Ventures yatırımcılar için en yüksek getiri ve stratejik faydayı sağlayacak startup’ları bularak yatırım yapmayı ve böylece gelecek vadeden startup’ların büyümesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Asya Ventures Neden Kuruldu?

Asya Ventures kurulma nedenini Ahmet Sefa Bir ve Şerafettin Özsoy şu şekilde ifade ediyor:” Uzun zamandır girişimcilik ekosisteminde birçok girişimciye hızlandırma programları düzenleyerek ve kuluçka merkezleri yöneterek eğiti , mentorluk ve iş geliştirme açılarından yaklaşarak dokunma fırsatı bulduk. Mevcut işimiz olan İn4startups çatısı altında bu girişimlerle yatırımcıları buluşturup yatırım süreçlerine destek olduk. Fakat birçok yatırım fonu yatırımlarını farklı fonlarla ve yatırımcılarla co-invest/ortak yatırım modeliyle birlikte yatırım turuna girerek yapmak istiyordu. Bu süreçlerde elini taşın altına sokabilecek ilk yatırım fonunu bulmak zaman alabiliyordu ve dolayısıyla da yatırım süreçlerini yavaşlatabiliyodu. İşte biz de bu noktadan yola çıkarak hızlandırma programlarımızda keşfettiğimiz, gelecek vadeden girişimler yarışması ve startup yatırım zirvesi gibi etkinliklerimizde tanıdığımız başarılı girişimcilerin yatırım sürçlerinde ilk yatırımcı olma  veya ortak yatırımlarda ilk commitment’ı (yatırım taahhüdünü) veren taraf olma misyonunu üstlenerek yatırım turlarında diğer fonları cesaretlendirici bir rol oynamayı istiyoruz.”

Güçlü Bir Danışma Kurulu

Asya Ventures farklı fon ve yatırım modellerini geliştirerek hem yurtiçinden hem de yurtdışından fonları da kendi çatısı altında toplayarak yatırım tutarlarını büyütmek istiyor. Bu amaçla kendine finans, yatırım ve girişimcilik dünyasının önde gelen saygın isimlerinden kurulu bir danışma kurulu oluşturmuş durumda. Bu danışma kurulunun içinde Pasha Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Furkan Evranos​, Nurol Portföy Yönetimi CEO’su Dr. Tayfun Özkan, Yorglass Uluslararası Satış ve Pazarlama Lideri Serap Duman, PwC Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Hande Sözmen ve ASKON Ar-Ge Ve Teknopark İlişkileri BAŞKANI Emre Tonkuş bulunuyor.

Yatırımcılara Sunulan Avantajlar

Asya Ventures kendi bünyesinde birçok yatırımcının limited partner şeklinde dahil olmasına imkan sağlıyor. Bu nedenle bir yatırımcı kulübü de kurmuş durumda. Yatırımcı kulübündeki üyelere ise şu ayrıcalıklar sağlanıyor:

 • Startup yatırımcı akademisi eğitimlerine katılım hakkı
 • Startup demoday’lerine katılım hakkı
 • Yatırımcılarımız arasındaki networking toplantılarına katılma hakkı
 • Asya Ventures’ın yatırım yapacağı turlarda çok uygun şartlarda yatırıma eş yatırımcı / co Investor olarak dahil olma hakkı

Asya Ventures yatırımcı adaylarının daha başarılı birer teknoloji yatırımcısı olması için kurduğu yatırımcı akademisinde de birçok eğitim sunuyor. Bu eğitim başlıkları ise şu şekilde:

 • Yeni iş dünyası ve teknoloji trendleri
 • Türkiye ve Globalde Girişimcilik
 • İnovasyon ve Startup’lar ile Dönüşüm
 • Teknoloji Yatırımcısı Olmak
 • Due Diligence ve Değerleme
 • Yatırımların Hukuksal Boyutu
 • Örnek Vaka Çalışmaları

Yatırım Stratejimiz

Asya Ventures yatırım yapmayı hedeflediği girişimlerde şu kriterleri arıyor:

 • Şirketleşmiş, ürünleşmiş ve en az 1 fatura kesmiş seviyede olmak
 • Güçlü bir teknolojiye sahip olmak
 • Güçlü teknolojisini patent vb. fikri mülkiyet haklarıyla koruma altına almış olmak
 • Yurtdışına açılma potansiyeline sahip olmak
 • Yatırımcı kulübündeki yatırımcıların şirketlerine ürün/hizmet satma potansiyeline sahip olmak veya onlarla işbirliği geliştirme potansiyeline sahip olmak
 • Bilişim teknolojileri, kimya, makine, gıda sektörlerine öncelik hakkı

Yatırım Süreci Nasıl İlerliyor?

 Girişimci başvurusu öncelikle genel değerlendirme kriterlerine göre ön elemeye tabi tutuluyor. Bu açıdan sadece olumlu başvurulara geri dönüş yapılıyor. Ön değerlendirmeyi geçen girişimlerle bir online görüşme yapılıyor. Bu aşamadan sonra girişim değerlendirme hizmetlerinin alındığı in4startups tarafından sağlanan girişim analizleri ve  değerleme raporu çıkarılıyor ve buna göre Asya Ventures’ın girişime yapacağı yatırım tutarı ve karşılığında talep ettiği hisse oranı belirleniyor. Daha sonra da girişimcilerle mutabık kalınarak yatırım turu için gerekli resmi süreçler hızla yürütülüyor.

Yatırım Büyüklüğü ve Gelecek Planı

Fonun şimdiki büyüklüğü 45 milyon TL olarak belirlenmiş durumda. Ama fonun sürekli yeni yatırımcıları da bünyesine katarak büyütülmesi hedefleniyor. Girim başına yapılacak yatırım tutarları ise girişime ve yatırım tutarına göre değişmekle birlikte ortala 1,5-3 milyon TL olacak. Fon ilk yatırımları için önemli bir süredir çalışma yürütüyor. İlk yatırımın ise kasın ayı içerisinde duyurulması planlanıyor. Asya Ventures 2 Aralık’ta gerçekleşecek olan Startup Yatırım Zirvesi’nde kendi lansman toplantısını da gerçekleştirecek.

İlginizi Çekebilir