Anasayfa » Gelecek Vadeden Girişimler 24 Yarışması İle İlgili Öne Çıkan İstatistikler

Gelecek Vadeden Girişimler 24 Yarışması İle İlgili Öne Çıkan İstatistikler

Yazar GirişimUp

İn4startups’ın her yıl yerli ve yabancı yatırımcıların yatırım yapacakları girişimleri bulmalarına destek olmak amacıyla düzenledikleri “Gelecek Vadeden Girişimler” Yarışması’nın başvuru süreci tamamlandı. in4startups kurucu ortağı Şerafettin Özsoy yarışmayla ilgili mevcut durum istatistiklerini paylaştı:

Gelen başvurular içerisinden yarışma kriterlerine uygun 257 girişimin başvurusu kabul edildi. Bu başvuruları yapan girişimcilerinin 72’si kadın girişimci 185 tanesi de erkek girişimci. Yarışmaya Bursa’dan Konya’ya, Eskişehir’den Diyarbakır’a kadar toplamda 31 ilden başvuru gelirken başvuruların en fazla geldiği il İstanbul oldu. Başvuru yapan girişimlerin 32 tanesinin marka, faydalı model ve patent sahipliği gibi fikri ve sınai mülkiyet hakkı sahipliği bulunuyor. Girişimlerin 36 tanesi yatırım almış girişimlerken 44 tanesi de daha önce KOSGEB, TÜBİTAK gibi kamu desteklerinden yararlanmış durumda. Başvuru yapan girişimlerin 28 tanesi ihracat yapmayı başarmış. Yarışmaya başvuran girişimlerin büyük çoğunluğu birden fazla kurucu ortakla kurulmuş durumda. Girişim başına düşen kurucu ortak sayısı 2,29 olurken bu kurucu ortakların %30 kadın kurucu iken %70’i erkek kurucudan oluşuyor. Başvuru yapan girişimler faaliyet alanlarına göre incelendiğinde  en fazla başvuru bilişim teknolojileri , sağlık, sürdürülebilirlik ve  e-ticaret alanlarından geldi.

Yarışmaya başvuran girişimler ön değerlendirmeden geçtikten sonra iş ve akademi dünyasının önde gelen isimleri tarafından değerlendirilecekler. 80 kişilik jüri listesinde girişimcilik ekosisteminin yakından tanıdığı birçok isim de mevcut. Jüri listesinden bazı isimler şöyle: Akbank KOBİ Bankacılığı Pazarlama Bölüm Başkanı Melis Özdeğirmenci, T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü Genel Müdürü Yasin Erol, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı  IT ve Otomasyon Direktörü İsmihan Baysan Anderson,  BASF İnovasyon Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Mübahat Akın, BMC POWER Genel Müdürü Mustafa Kaval, AGRO TV Türkiye ve  Azerbaycan CEO’su Doğan BAŞARAN, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreter’i Özgür Akdoğan, 1773 İTÜ Teknopark Genel Müdürü ve akademisyen Deniz Tuncalp, THY Kurumsal İnovasyon ve Projeler Başkanı Lokman Ökten, Sistem Global Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karslıoğlu, Genç Müsiad Başkanı Cahit Ertemel, Süleyman Demirel Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Müdürü Doç.Dr. Pınar Göktaş, Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Edibe Sözen, Ostim Teknopark Genel Müdürü Derya Çağlar, Seç Marketçilik Genel Müdürü Altan Sekmen, Edenred UK IT Direktörü Göksel Marangoz, Halkbank Girişimcilik Daire Başkanı Didem Dilara Alp, Bursa Büyükşehir Belediyesi Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Daire Başkanı Cüneyt Taşkesen.

Yarışmanın seçici kurul üyeliğini ise in4startups kurucu ortakları Ahmet Sefa Bir ve Şerafettin Özsoy yapıyor.

Bu yılki Gelecek Vadedenler Yarışması’nda girişimciler, 15 farklı kategoride mücadele edecek ve girişimlerini tanıtma fırsatı yakalayacaklar. Her bir kategori, kendi özel ödüllerine sahip olacak ve en iyi girişimler jüri değerlendirmesi ile belirlenecek. Yarışmada dereceye girenler ücretsiz ofis ödüllerimden, kitap hediyelerine, ücretsiz ingilizce kursu’ndan donanım hediyelerine göre bulundukları kategorilere birçok ödülün de sahibi olacaklar

Yarışmanın ödül töreni 2 Aralık’ta Başakşehir Belediyesi sponsorluğunda Başakşehir Belediyesi Hizmet Binası Kompleksinde Startup Yatırım Zirvesi’nde gerçekleştirilecek. Yarışmada dereceye giren girişimler yatırım dünyasının önde gelen yatırımcılarına yönelik sunum yapacaklar ve bire bir görüşmelerde yaparak yatırımcılarla bir araya gelecekler.

Yarışmanın sponsorları arasında Akbank, Akzo Nobel, Başakşehir Belediyesi, Bursa Teknopark,  Bursa Teknik Üniversitesi, Goldman Startups, Wave Medya, Techsign ve SEYEV bulunuyor.

Yarışma hakkında detaylar için https://gelecekvadedenler.com/ sitesi ziyaret edilebilir.

İlginizi Çekebilir