Anasayfa » Başakşehir Living Lab Girişim Hızlandırma Programı Demo Gününde Sunum yapan 20 girişim

Başakşehir Living Lab Girişim Hızlandırma Programı Demo Gününde Sunum yapan 20 girişim

Yazar GirişimUP

in4startups tarafından yürütülen Başakşehir Living Lab Kuluçka Merkezinin Akıllı Şehircilik ve Sürdürülebilirlik girişim hızlandırma programlarının demo günü etkinliği gerçekleşti. Demo gününde 2 girişim hızlandırma programını başarıyla tamamlayan 20 girişimci sunum yaptı. Demo gününün açılışını ve moderatörlüğünü in4startups kurucu ortağı Şerafettin Özsoy yaparken, demo gününe hızlandırma programı boyunca destek olan mentor ve yatırımcılardan Başakşehir Belediye’sinden Bekir Temel Selçuk, Başakşehir Living Lab’dan Ömer Karabayraktar, Askon’dan Emre Tonkuş, Narfon’dan Emre Yılmaz, Kültepe Yatırım’dan Abdurrahman Çam, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı ‘ndan Elif Boz Ulutaş, Fon Kolay’dan Kenan Altun da katıldı.

2 hızlandırma programının da en önemli özelliği ise başarılı olan girişimcilerle Başakşehir Belediyesi’nin birlikte çalışmak istemesi. Belediyenin hizmet alım alanlarına giren ve başarılı olan girişimcilerden hizmet alarak ilk müşteri olma desteği verilecek. Böylece belediye girişimlerin bir yandan satış yaparak gelir elde etmesine destek olurken diğer yandan da referans müşteri olma katkısı sunmuş olacak. Belediyeyle birlikte çalışmak için gerekli tüm yönlendirmelere destek olmak için Başakşehir Belediyesinin mali hizmetler, fen işleri, kültür ve sosyal işler, imar ve şehircilik, sağlık işleri, ruhsat ve denetim gibi birçok biriminden müdürler program boyunca mentorluklar da verdi. Ayrıca belediyelere yönelik hizmet satışı prosedürleri hakkında ek eğitimler de verildi. Çalışmalar kısa sürede meyvesini verdi ve program sırasında girişimcilerin önemli bir kısmı bu amaçla belediye yetkilileriyle hizmet alım süreçlerine de başladılar ve demo günüde girişimciler süreçler hakkında jüriyi de bilgilendirdiler.

Belediye yine kendi ihtiyaç duyduğu hizmet kategorilerinde yer alabilecek başarılı startuplarla daha uzun süreli çalışmak istiyor ve onlara yatırım yapmak da istiyor. Bugüne kadar Başakşehir Belediyesinin yatırım yaptığı 3 startup da bulunuyor. Akıllı Şehircilik ve Sürdürülebilirlik hızlandırma programlarında başarılı olacak girişimlere yatırımcı olma konusu da gündem de olmaya devam ediyor. Belediyenin bu yıl yatırım yapmayı karar verdiği girişimler 2 Aralık 2023’te gerçekleşecek Gelecek Vadeden Girişimler 24 yarışmasının ödül töreni ve Startup Yatırım Zirvesinde duyurulacak.

İşte demo gününde sunum yapan 20 girişim:

GirişimciGirişimGirişim Açıklaması
Eshagh ShahnavaziJoysperJoysper, otizmli çocukların eğitiminde yapay zeka tabanlı interaktif eğitim platformu sunarak kişiselleştirilmiş içeriklerle çocukların gelişimini takip etme imkanı sağlayan, evde ve eğtimenlerle birlikte kullanılabilen bir çözüm sunmaktadır.
Oğuzhan SarıtaşCar4Future TechnologiesB2B Car4Future Software, Elektrikli araç veya şarj ünitesi sahibi şirketler için enerji paylaşım ağı ve şarj süreçlerini yönetebildikleri web-mobil aplikasyon yazılımı geliştirmektedir.
Altay Can ErkoçV-RisetechGeleneksel prodüksiyon yöntemleri kullanmadan, girilen metin ve 50’den fazla dil desteği ile sanal stüdyolarda video içeriği üretebilecekleri üretken bir yapay zeka uygulaması geliştirmiştir.
İlkem TünayPlanktonPlankton, deniz kirliliğine farklı bir yaklaşım olarak, dünyanın ilk oyunlaştırılmış deniz temizleme istasyonunu ve yüzey temizleme kepçesini geliştirerek bireylerin de günlük hayatlarında deniz temizleme sürecine katılımını ve farkındalıklarının artmasını sağlamaktadır.
Dilruba YurtsevenYuffiYuffi; ebeveynleri istedikleri zaman ve mekanda buluşmak üzere, seçtikleri bakıcılarla ön görüşme yapılmasına gerek kalmaksızın 3 dakikadan kısa sürede eşleştiren saatlik bakıcı uygulamasıdır.
Aziz AhmedovLinqiApp175 ülkeden 3.5 milyar kişinin İngilizce konuşma pratiği sorununu oyunlaştırma ve yapay zeka destekli akran öğrenmesi ile çözmeyi hedeflemektedir.
Mücahit Mehmet UzakIThinkIThink, mekanları dijitalleştirerek kullanıcılara kişiselleştirilmiş deneyimler sunan ve işletmelere verimlilik sağlayan yenilikçi bir çözümdür.
Murat ŞahinCarbonstopCarbonstop, tüketicilerin karbon ayak izlerini kontrol etmelerini ve azaltmalarını sağlayacak, nitelikli tüketim verilerini toplayacak bir platform olarak geliştirilmektedir.
Ravzanur EkerCoridorCoridor, gençlerin oyunlaştırma ile kurumsal sosyal sosyal sorumluluk projelerine katılmasını sağlarken; kurumlara müşteri sadakati kazanma, deneyimsel gençlik pazarlaması ve ölçümleme imkanı sunan deneyim ve analiz yazılımıdır.
Onur ArslanC2CMasterSürdürülebilir çevre yönetimini destekleyen yapı izolasyon malzemesi geliştirmektedir.
Enes BozKenevir BlokKarbon negatif,kendinden ısı-ses yalıtımlı,yangına dayanımlı,geri dönüştürülebilir ve doğal olarak üretilen kenevir blok ürünü geliştirmektedir.
Yasemin  AtayEkoScootSürdürülebilir bir gelecek için, yeni nesil Şarj istasyonları ile elektrikli scooterların şarj ihtiyacını karşılamaktadır.
Kubilay YılmazPlaxonPlaxon atık alkali pilleri şarj edip tekrar kullanıma olanak sağlamaktadır. Böylece atık pil miktarını azaltmak hedeflenmektedir.
Buğra KarahanVeganistik: Bitki Temelli Yaşam PlatformuVeganistik, içerisinde bulundurduğu rehberler, restoran & kafe önerileri ve vegan ürün pazarı sayesinde bu sorunlara kapsamlı çözüm sağlamaktadır.
Dilek Özcan YardımTansiyon düşürme etkili gıda takviyesi üretimi.TÜBİTAK 1512 desteği ile MVP ürün elde edilmiştir. Ürünün tüketici ulaştırılması için ticarileştirme çalışmaları devam etmektedir.
Oğulcan EsmerBitkisel Kökenli Atık ve Artıklardan Çimlenme ve Köklenme Süreçlerini Destekleyici Bitki Yetiştirme Ortamı GeliştirilmesiBitkisel üretimde  yetiştirme ortamı olarak kullanılan torf’a alternatif yetiştirme ortamları arayışlarına çözüm olabilecek yeni bir ürün geliştirilmektedir.
Furkan KılıçZİAT Tarım TeknolojileriTarıma yönelik yenilikçi ve uygulanabilir tarım teknolojileri çözümleri geliştirmektedir.
Hacı ÖztürkŞehir içi tam ekipmanlı kar temizlik aracıBu tam ekipmanlı araç Greyder kepçe kamyon ve tuzlama aracının işlevini 4 araçtan bire indirgeyip problemi tek bir kerede zeminden alıp zemine solüsyon püskürtüp zeminin 72 saat dolmasını engelleyerek her türlü kazayı engelleyen problemi ortadan kaldıran, karla mücadele ayları bittikten sonra da 2 ekipmanı değiştirilerek 12 ay boyunca yol temizlik hizmetlerinde faaliyet göstermektedir
Selman AkbaşAktif koruma Sistemi-CARAPSGais Siber Güvenlik Teknolojileri A.Ş 2017 yılından bu yana siber güvenlik sektöründe faaliyet göstermekte ve siber güvenlik ekosistemi için bugüne kadar 5 arge projesi başlatmıştır. Bu projelerden 2si ticarileşmiş, Monspark ve Malwation markası altında faaliyet göstermektedir.
Abdullah ÖKMENOtonom Su üstü İnsansız Deniz AracıSularda ve Denizlerde; araştırma, tarama, örnek alma, vb. uygulamaları; özgün yazılım ve tasarımıyla insansız bir şekilde gerçekleştirecek yenilikçi bir sistem tasarlamaktadır.

İlginizi Çekebilir