Anasayfa » Yapı Kredi Frwrd Yapay Zeka, Girişimleri Uluslararası Alanda Projelerini Tanıttı

Yapı Kredi Frwrd Yapay Zeka, Girişimleri Uluslararası Alanda Projelerini Tanıttı

Yazar GirişimUp

Türkiye’nin önde gelen bankalarından Yapı Kredi, yenilikçilik ve girişimcilik ruhunu desteklemek amacıyla Yapı Kredi FRWRD Global Demo Günü etkinliğini Estonya’da düzenledi. Bu program kapsamında, yapay zeka alanında çalışan 10 girişim, programı tamamlayarak Demo Günü’nde yatırımcılar ve sektörün önde gelen isimleriyle buluştu ve projelerini tanıttı. KOSGEB’in desteğiyle hayata geçirilen ve Türkiye’nin en geniş kapsamlı uluslararası hızlandırma programlarından biri olan Yapı Kredi FRWRD Global sayesinde, bu girişimler Estonya ve Finlandiya’da kendilerini tanıtma, işlerini büyütme, bağlantılarını genişletme ve küresel pazarlara açılma fırsatı yakaladı.

Yapay zekâ girişimlerine, uluslararası alanda girişimlerini tanıtma fırsatı

Yapı Kredi’nin Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, yapay zeka alanında öncü girişimlere verdikleri desteği vurgulayarak, Türkiye’deki yapay zeka ekosistemi hakkında bazı önemli veriler paylaştı. Doğan’a göre, Türkiye’de 528 yapay zeka girişiminden 94’ü yatırım almayı başarmış ve bu girişimlerin ortalama yatırım miktarı 3.9 milyon dolar seviyesinde. Yurt dışında faaliyet gösteren Türk yapay zeka girişimlerinin durumu ise daha da parlak; 112 girişimden 50’si yatırım alırken, bu yatırımların ortalama değeri 16 milyon dolar olarak göze çarpıyor.

Bu veriler ışığında, Yapı Kredi FRWRD olarak Türkiye’nin lider girişimcilik programını hayata geçirdiklerini belirten Doğan, programın amacının Türkiye’yi geleceğe taşıyacak, global düzeyde temsil edilecek yüksek katma değerli projeler geliştirmek ve girişimcileri desteklemek olduğunu ifade etti. Yapı Kredi FRWRD Global programı ile girişimciler, uluslararası pazarlarda tanıtım, büyüme, ağ genişletme, müşteri ve yatırımcı ile görüşmeler yapma ve global pazarlara açılma gibi çeşitli imkanlardan faydalandı. Ayrıca, uluslararası mentorlarla ve ekosistem partnerleriyle iş birliği yapma, Estonya ve Finlandiya’da önemli girişimcilik etkinliklerine katılma, yatırım alma ve yurt dışında pazarlama konularında danışmanlık desteği gibi olanaklar sağlandı. Seçilen girişimler, dünyanın önde gelen startup ve teknoloji etkinliklerinden biri olan Slush’a katılma şansı elde etti.

Doğan, programın son etkinliği olan Demo Günü’nde, girişimlerin Estonya’nın önde gelen girişimcilik ekosistemi partnerleri ve yatırımcılarına sunum yapma fırsatı bulduğunu belirtti. Program sayesinde sağlanan katkılarla Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin güçlendirildiğini ve Yapı Kredi’nin inovasyon kültürünün uluslararası pazarda da desteklenmeye devam edeceğini vurguladı. Yapı Kredi, gelecek dönemlerde de inovasyon ekosistemine ve girişimlere desteğini sürdürme taahhüdünde bulundu.

İlginizi Çekebilir